21 lutego 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.

Wiecie, że język polski jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów mieszka w Polsce? Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.  Obecnie polski alfabet składa się z 32 liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.
Co ciekawe, do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x. Występują one bowiem jedynie w wyrazach zapożyczonych z języków obcych.

Z okazji Dnia Języka Ojczystego przedstawiamy kilka ciekawostek o języku polskim.

Tym, z czego język polski słynie, jest duża liczba spółgłosek, zwłaszcza szumiących i syczących. Do najtrudniejszych polskich słów dla obcokrajowców należą:
  • chrząszcz
  • drożdżówka
  • księżniczka
  • następstw
  • pszczoła
  • szczęście
  • szczypczyki
  • bezwzględny
  • świerszcz
  • źdźbło
  • trzcina
Klasycznym przykładem zbioru trudnych polskich słów jest zabawna fraza, wymyślona przez Jana Brzechwę: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Jest też zdanie „W czasie suszy szosa sucha”. A może ktoś pokusi się o utworzenie zabawnego zdania z wymienionych wyżej słów?

Słowo "żółć" z kolei jest najdłuższym wyrazem, skonstruowanym wyłącznie z liter, których próżno szukać w obcych alfabetach.

Jakie są najdłuższe polskie słowa?
Okazuje się, że znalezienie najdłuższego polskiego słowa nie jest proste, ponieważ wątpliwości mają nawet najznamienitsi językoznawcy. Oto niektóre z nich:
  • pięćdziesięciogroszówka 
  • dźwiękonaśladownictwo 
  • europarlamentarzysta
  • dwudziestogroszówka 
  • dziesięciogroszówka
  • niepodległościowiec
Na zakończenie proponujemy zabawę ze związkami frazeologicznymi.

Frazeologizmy to połączenia słów, które mają charakter przenośny. Osobno tworzące je wyrazy wydają się do siebie nie pasować, ale razem stanowią coś logicznego, nowego, czasem zabawnego.

Co nasi krewni mają wspólnego z kisielem? Dlaczego palec jest sam? Jakimi łzami płacze krokodyl? Sprawdźcie, czy znacie wybrane przez nas frazeologizmy.



11 lutego 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu


Nowoczesne technologie to codzienność w edukacji szkolnej. Uczniowie korzystają z telefonów, tabletów i komputerów, serfują w sieci w poszukiwaniu informacji, korzystają z różnych programów i aplikacji. Internet oferuje ogromne możliwości, ale jest to także miejsce, gdzie można napotkać różne zagrożenia. By ich uniknąć trzeba stale przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci.


11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To doskonała okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych.

W tym roku zaproponowaliśmy uczniom WIRTUALNY MINI ESKAPE ROOM. Każdy może sprawdzić w nim swoje umiejętności bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie. 


Serdecznie zapraszamy także do udziału w konkursach. Proponujemy trzy do wyboru. Byłoby świetnie, gdyby uczniowie partnerskiej szkoły dołączyli do nas. Serdecznie zapraszamy.

KONKURSY

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach. Przedstawiamy trzy propozycje  – do wyboru.

Konkurs na plakat
Wykonaj plakat pt. „Jestem bezpieczny w Sieci” dowolną techniką w formacie A-4. Możesz też skorzystać z programu graficznego, np. ToonyTool.

Konkurs na komiks
Przedstaw krótką historyjkę obrazkową na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Praca może być wykonana dowolną techniką w formacie A-4. Możesz skorzystać z programu graficznego, np. https://www.storyboardthat.com/

Konkurs na filmik
Nagraj krótki filmik lub wykonaj animację, w której przekażesz swoim kolegom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. W filmie nie wolno wykorzystywać wizerunku innych osób. Możesz skorzystać z dowolnego programu np. Biteable.

Wszystkie prace należy dostarczyć do końca lutego do biblioteki szkolnej osobiście, na pendrivie lub przesłać na adres: bibliotekabol@wp.pl.

Opis proponowanych narzędzi oraz wielu innych znajdziecie na naszym blogu: https://narzedziaetwinning.blogspot.com/

5 lutego 2020

LEKTUROWE GRY PLANSZOWE

Niedawno wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Smartfon w książce czy książka w smartfonie? Pomysł – Projekt – Inspiracja”. 

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu i wykonaniu dowolną techniką gry planszowej związanej z tematyką wybranej lektury szkolnej. Zadanie było bardzo trudne, ale nasi uczniowie świetnie sobie z nim poradzili. Przygotowali wiele efektownych i pomysłowych gier na motywach ulubionych książek.

Wprawdzie nie otrzymaliśmy nagrody na szczeblu ogólnopolskim, ale cieszymy się, że lektury szkolne zainspirowały tak wielu naszych uczniów. Dzięki ich kreatywności powstały wyjątkowe prace. Musimy je pokazać.